Co je amenorea, jaké jsou její příčiny, projevy a je možné vyléčit ji?

- Komerční sdělení -aktuality

Každá žena, jejíž organizmus funguje, jak má a je zdravá, menstruuje v pravidelných cyklech. Občas se však může stát, že se menstruace opozdí anebo úplně vynechá. V případě vynechání menstruace mluvíme o amenoree, která může být dočasná nebo trvalá. V případě, že trvá déle než tři měsíce, rozhodně byste se měla dostavit ke svému gynekologovi, který vás vyšetří a nastolí potřebnou léčbu, jejíž výsledkem je navrácení menstruace.

Typy amenorey a jejich příčiny

Existují dva základní typy amenorey. Primární amenorea je stav, kdy dívka nedostala menstruaci do 15. roku života, případně do 5 let od chvíle, kdy se začala projevovat puberta. Hlavními příčinami sekundární amenorey jsou problémy s vaječníky, hormonální problémy anebo strukturální problémy s reprodukčními orgány.

O sekundární amenoree mluvíme, pokud se pravidelná menstruace vytratí na 3 a více měsíců po sobě jdoucích. Nejčastější příčinou je těhotenství a menopauza. Jestliže menstruace vynechá z těchto důvodů, neléčí se. Avšak v případě, že je sekundární amenorea vyvolána stresem, špatnou výživou, výraznou změnou na váze anebo přemírou cvičení, bude nasazena léčba s ohledem na konkrétní problém, kterým byla amenorea vyvolána.

Jak se amenorea projevuje

Hlavním projevem tohoto onemocnění je samozřejmě absence menstruace. Další projevy závisí od konkrétního původu problému. Vyskytovat se mohou například návaly horka, vaginální suchost, bolesti hlavy anebo hormonální akné. Souhrnně označujeme projevy jako hormonální nerovnováha, kterou je nutné navrátit do normálu tak, aby ženský organizmus fungoval správně.

Cesta k hormonální rovnováze a navrácení menstruace

Pokud se vaše tělo potýká s hormonální nerovnováhou, která byla způsobena například výrazným úbytkem nebo naopak příbytkem na váze, budete se muset naučit zdravé stravě, která bude bohatá na vitaminy a minerály, které jsou pro správné fungování organizmu nezbytné. Je to například hořčík, vitaminy skupiny B nebo vitamin C. Snažte se konzumovat co nejvíce zeleniny, ovoce, luštěnin a také zdravých tuků, které najdete například v ořechách, avokádu nebo v zastudena lisovaných olejích. Tělu prospěšné látky můžete dodávat také prostřednictvím doplňku stravy Vellena, který navíc obsahuje například vápník, který při amenoree tělu chybí a může docházet k řídnutí kostí.

Doplněk stravy Vellena je možné zakoupit online. Jeho přírodní složení doplní tělu potřebné živiny. Prostřednictvím něho se vám může podařit vyřešit příčinu problému a dosáhnout požadovaného výsledku. Vellena dále napomáhá při PMS, nepravidelné menstruaci, při menopauze a dalších ženských problémech.

V případě, že byla amenorea způsobena stresem, bude vám nastolena léčba, výsledkem které bude zvládání stresu. Dále jestliže si problém přivodíte nadměrným cvičením, bude potřeba omezit jej a orientovat se na aktivity, které váš cyklus nebude negativně ovlivňovat.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek