Co všechno o mně poskytovatel půjčky vyčte v registru dlužníků?

- Komerční sdělení -aktuality

Věděli jste, že když si jdete zažádat o nový úvěr, kreditní kartu nebo hypotéku, existuje reálná možnost, že vám ji banka neposkytne? Někteří o tom vůbec nevědí a pak jsou velmi překvapeni. Proč by vám ale banka nechtěla úvěr poskytnout?

Odpovědí jsou registry

Pokud budete žádat o jakékoliv peníze od banky anebo od nebankovní společnosti, musíte počítat s tím, že se poskytovatelé budou dívat do vašich zápisů v registrech dlužníků. Nejde o to, aby vám našli co nejvíce vroubků, ale o kontrolu. Je to kontrola ve vašem zájmu. Odborníci na základě získaných údajů posoudí, zda jste schopni další půjčku utáhnout.

Poskytovatelé tím chrání ale i sebe. Je totiž veliký risk půjčovat peníze někomu, u koho nemáte jistotu, že bude schopen úvěr splácet. Pokud by se stalo, že klient nebude mít prostředky na splácení, pak nejenže se on dostane do problémů za nesplácení, ale také poskytovatel bude přicházet o své peníze.

Kontrola platební morálky

Jde především o informace týkající se vašich finančních závazků, současných i minulých. Jsou to záznamy typu: kolik jste si půjčili, kolik vám zbývá doplatit, zda jste poctivě spláceli atd.

Velikou roli hraje právě platební morálka, která už dokázala udělat čáru přes rozpočet mnoha lidem, aniž by si to uvědomili. Stačí párkrát zapomenout na splátky a záznam je na světě. Pozor, nejedná se pouze o splátky. Stačí zapomenout na pokutu z MHD nebo pozdě zaplatit účet za elektřinu a výsledek bude stejný.

Na druhou stranu ale také existují i pozitivní zápisy. Tedy pokud budete vše platit včas, poskytovatel to uvidí a budete mít větší šanci úvěr získat.

Poskytovatel hodnotí celkovou bonitu

Pokud máte nějaký negativní zápis, nemusíte se hned bát, že vám nikdo úvěr neposkytne. Vaše bonita, tedy úvěruschopnost, se vyjadřuje na základě několika informací. Nejedná se tedy jenom o zápisy v registrech dlužníků. Velikou roli hraje například také váš věk.

Vyhodnocují se i vaše další závazky jako např. počet dětí. Obecně platí, že čím méně závazků máte, tím větší je šance, že úvěr získáte. To se však liší u každého poskytovatele. Například půjčka ihned má u různých společností různé podmínky, takže nemusíte zoufat. Pokud vás jeden poskytovatel odmítne, u dalšího můžete uspět bez jakýchkoli problémů.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek