Co je RPSN a jak na ni nahlížet

- Komerční sdělení -aktuality

Je pro vás těžké se vyznat v termínech z oblasti financí? Existuje jich mnoho a pokud se v této oblasti často nepohybujete, je složité jim porozumět. Patří sem i pojem RPSN. Co to znamená? Jaký je rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou?

Co znamená RPSN?

RPSN je zkratka pro „roční procentní sazbu nákladů“. Jsou to celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z výše úvěru. Pomáhá spotřebiteli lépe a rychleji posoudit, zda je půjčka výhodná, či nevýhodná, a porovnat tak nabídky různých poskytovatelů. Obecně by se dalo říci, že čím nižší RPSN, tím výhodnější půjčka je.

RPSN je vždy vyšší než úroková sazba. Zahrnuje totiž vše. Kromě samotného úroku jsou to například poplatky za správu úvěru, vedení účtu, administrativní poplatky (posouzení žádosti, uzavření smlouvy a další), poplatky za převod peněžních prostředků, pojištění schopnosti splácet (pokud je podmínkou k uzavření smlouvy) atd.

Co je úroková sazba?

Úroková sazba je odměna, kterou zaplatíte bance za půjčení peněz. Její výše se odvíjí od částky, délky splácení, fixace apod. Neporovnávejte produkty podle úrokové sazby. Existují společnosti, které nabízejí nízký úrok, ale RPSN mají příliš vysokou. Dávejte si na podobné situace pozor, protože malý úrok neznamená nejlevnější nabídku, na poplatcích totiž můžete zaplatit mnohem více.

Co RPSN nezahrnuje?

Mohou se objevit i další poplatky, které tento údaj nezahrnuje. Jedná se např. o zpoplatněné pohyby na účtu, pojištění úvěru, u hypoték je to kolek nebo odměna odhadci. Před uzavřením smlouvy se o nich informujte.

U spotřebitelských úvěrů je ze zákona povinné RPSN uvádět. Patří mezi ně také půjčka na účet, která je velmi oblíbenou variantou. Poskytovatel má povinnost tento údaj sdělit v reklamě, seznámit s ním klienta před uzavřením obchodu a uvést ho ve smlouvě.

Úvěry jištěné nemovitostí, půjčky do 5 000 Kč a půjčky nad 1 880 000 Kč jsou od této povinnosti oproštěny.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek